# DPFF16D39J-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DPFF16D39J-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dpff16d39j-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dpff16d39j-f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/52/80/2152809-338-4059-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 3900 pF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.598" (15.20mm)
- **Lead Spacing:** 0.720" (18.30mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 1.299" L x 0.598" W (33.00mm x 15.20mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 1600V (1.6kV)