# DPF80C200HB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DPF80C200HB
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dpf80c200hb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dpf80c200hb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1 A @ 200 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Reverse Recovery Time (trr):** 35 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-247AD
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.22 V @ 40 A