Part Number: DPF60C300HB Manufacturer: IXYS Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Diodes - Rectifiers - Arrays Product URL: https://distyparts.com/product/dpf60c300hb RFQ URL: https://distyparts.com/product/dpf60c300hb#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/20/58/8120589-DPF60C200HB-ND.jpg Summary: DPF60C300HB is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by IXYS and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: DPF60C300HB is a diodes - rectifiers - arrays from IXYS. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 5 A @ 300 V Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode Mounting Type: Through Hole Operating Temperature: -55°C ~ 175°C Reverse Recovery Time (trr): 55 ns Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Supplier Device Package: TO-247AD Technology: Standard Voltage: 1.16 V @ 30 A Distributor Offers: 1. Bristol Electronics | Stock: 8 | Availability: In Stock Inventory Summary: Distributor Count: 1 Total Stock: 8 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/ixys Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/diodes-rectifiers-arrays Canonical URL: https://distyparts.com/product/dpf60c300hb