# DOXSC022F-025.0M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DOXSC022F-025.0M
- **Manufacturer:** Connor Winfield
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/doxsc022f-025-0m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/doxsc022f-025-0m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Frequency:** 25 MHz
- **Frequency Stability:** ±20ppb
- **Height:** 0.335" (8.51mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** LVCMOS
- **Size:** 0.555" L x 0.358" W (14.10mm x 9.10mm)
- **Type:** OCXO
- **Voltage:** 3.3V