# DOC100F-020.0M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DOC100F-020.0M
- **Manufacturer:** Connor Winfield
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/doc100f-020-0m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/doc100f-020-0m#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/CW/69/0-/CW690-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/CW/69/0-/CW690-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Frequency:** 20 MHz
- **Frequency Stability:** ±100ppb
- **Height:** 0.307" (7.80mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C
- **Output:** LVCMOS
- **Size:** 0.555" L x 0.358" W (14.10mm x 9.10mm)
- **Type:** OCXO
- **Voltage:** 3.3V