# DNW45T3.4X1.5B-BWP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DNW45T3.4X1.5B-BWP
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dnw45t3-4x1-5b-bwp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dnw45t3-4x1-5b-bwp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** Toroid
- **Diameter:** 0.134" (3.40mm)
- **Effective Area (Ae) mm²:** 1.23
- **Effective Length (le) mm:** 7.4
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 9.1
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Ungapped
- **Height:** 0.059" (1.50mm)
- **Inductance Factor (Al):** 870 nH
- **Initial Permeability (µi):** 4200
- **Material:** DNW45
- **Tolerance:** ±25%