# DNW45T3.05X2.54A-DWP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DNW45T3.05X2.54A-DWP
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dnw45t3-05x2-54a-dwp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dnw45t3-05x2-54a-dwp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** Toroid
- **Diameter:** 0.120" (3.05mm)
- **Effective Area (Ae) mm²:** 2.12
- **Effective Length (le) mm:** 5.99
- **Finish:** Coated
- **Gap:** Ungapped
- **Height:** 0.100" (2.54mm)
- **Inductance Factor (Al):** 1.87 µH
- **Tolerance:** ±25%