# DNT24MCA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DNT24MCA
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Transceiver Modules and Modems
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dnt24mca
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dnt24mca#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/58/25/14582582-583-1229-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Antenna Not Included, U.FL
- **Current:** 15mA ~ 55mA
- **Data Rate:** 500kbps
- **Frequency:** 2.4GHz
- **Modulation:** FHSS, FSK
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power:** 18dBm
- **RF Family:** General ISM > 1GHz
- **Sensitivity:** -100dBm
- **Serial Interfaces:** SPI, UART
- **Voltage:** 3.3V ~ 5.5V