# DNA120E2200KO
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DNA120E2200KO
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dna120e2200ko
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dna120e2200ko#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Vr, F:** 88pF @ 700V, 1MHz
- **Current:** 120A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C
- **Speed:** Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** ISOPLUS264
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.31 V @ 120 A