# DMV1-63P-LY
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DMV1-63P-LY
- **Manufacturer:** Panduit Corporation
- **Category:** Terminals
- **Subcategory:** Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dmv1-63p-ly
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dmv1-63p-ly#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Red
- **Contact Finish:** Tin
- **Gender:** Female and Male
- **Insulation:** Non-Mating End Insulated
- **Length:** 0.882" (22.40mm)
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Tab Thickness:** 0.031" (0.79mm)
- **Tab Width:** 0.248" (6.30mm)