# DMTH4008LPDW-13
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DMTH4008LPDW-13
- **Manufacturer:** Diodes Incorporated
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dmth4008lpdw-13
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dmth4008lpdw-13#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Configuration:** 2 N-Channel (Dual)
- **Current:** 10A (Ta), 46.2A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 40V
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 12.3nC @ 10V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 881pF @ 20V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power:** 2.67W (Ta), 39.4W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 12.3mOhm @ 20A, 10V
- **Supplier Device Package:** PowerDI5060-8 (Type UXD)
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 2.3V @ 250µA