# DMTH10H038SPDW-13
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DMTH10H038SPDW-13
- **Manufacturer:** Diodes Incorporated
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dmth10h038spdw-13
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dmth10h038spdw-13#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Configuration:** 2 N-Channel
- **Current:** 25A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 100V
- **FET Feature:** Standard
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 8nC @ 10V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 544pF @ 50V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power:** 2.7W (Ta), 39W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 33mOhm @ 10A, 10V
- **Supplier Device Package:** PowerDI5060-8 (Type UXD)
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 4V @ 250µA