# DMT4P22K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DMT4P22K
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dmt4p22k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dmt4p22k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/07/37/2207370-DMT1W1K-F-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.22 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 0.905" (22.98mm)
- **Lead Spacing:** 1.169" (29.70mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 1.319" L x 0.417" W (33.50mm x 10.60mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 400V