# DMS-40PC-4/20S-24GS-I-C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DMS-40PC-4/20S-24GS-I-C
- **Manufacturer:** Murata Power Solutions
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Panel Meters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dms-40pc-4-20s-24gs-i-c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dms-40pc-4-20s-24gs-i-c#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Display Characters:** 0.520" (13.20mm)
- **Display Type:** LED - Green Characters
- **Features:** Bezel Sold Separately
- **Measuring Range:** 4 ~ 20mA
- **Measuring Type:** Process
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Number of Characters Per Row:** 4.5
- **Panel Cutout Dimensions:** Rectangular - 53.80mm x 22.30mm
- **Termination Style:** Screw Terminal
- **Type:** Process Meter
- **Voltage:** 24VDC