# DMS-30PC-4/20S-5RS-C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DMS-30PC-4/20S-5RS-C
- **Manufacturer:** Murata Power Solutions
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Panel Meters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dms-30pc-4-20s-5rs-c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dms-30pc-4-20s-5rs-c#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/94/64/74/9464744-811-3322-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Display Characters:** 0.560" (14.20mm)
- **Display Type:** LED - Red Characters
- **Features:** Bezel Sold Separately
- **Measuring Range:** 4 ~ 20mA
- **Measuring Type:** Process
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Number of Characters Per Row:** 3.5
- **Panel Cutout Dimensions:** Rectangular - 53.80mm x 22.30mm
- **Termination Style:** Screw Terminal
- **Type:** Process Meter
- **Voltage:** 5VDC