# DMS-20PC-2-GS-H-C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DMS-20PC-2-GS-H-C
- **Manufacturer:** Murata Power Solutions
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Panel Meters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dms-20pc-2-gs-h-c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dms-20pc-2-gs-h-c#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/94/64/55/9464556-811-1008-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Display Characters:** 0.370" (9.40mm)
- **Display Type:** LED - Green Characters
- **Measuring Range:** ±20VDC
- **Measuring Type:** Voltage
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Number of Characters Per Row:** 3.5
- **Output Type:** Reference
- **Panel Cutout Dimensions:** Rectangular - 33.93mm x 21.29mm
- **Termination Style:** PC Pin
- **Type:** Voltmeter
- **Voltage:** 5VDC