# DMS-20LCD-4/20B-C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DMS-20LCD-4/20B-C
- **Manufacturer:** Murata Power Solutions
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Panel Meters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dms-20lcd-4-20b-c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dms-20lcd-4-20b-c#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/94/66/38/9466380-811-1077-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Display Characters:** 0.370" (9.40mm)
- **Display Type:** LCD - Black Characters
- **Features:** Bezel Sold Separately
- **Measuring Range:** 4 ~ 20mA
- **Measuring Type:** Process
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Number of Characters Per Row:** 3.5
- **Panel Cutout Dimensions:** Rectangular - 33.93mm x 21.29mm