# DMP3011SPDW-13
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DMP3011SPDW-13
- **Manufacturer:** Diodes Incorporated
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dmp3011spdw-13
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dmp3011spdw-13#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Configuration:** 2 P-Channel
- **Current:** 12.1A (Ta), 38.2A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 30V
- **FET Feature:** Standard
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 46nC @ 10V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 2380pF @ 15V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 1.4W (Ta)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 13mOhm @ 11.5A, 10V
- **Supplier Device Package:** PowerDI5060-8 (Type UXD)
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 3V @ 250µA