# DMP25H18DLFDE-13
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DMP25H18DLFDE-13
- **Manufacturer:** Diodes Incorporated
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dmp25h18dlfde-13
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dmp25h18dlfde-13#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 260mA (Ta)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 250 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 3.5V, 10V
- **FET Type:** P-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 2.8 nC @ 10 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 81 pF @ 25 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 600mW (Ta)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 14Ohm @ 200mA, 10V
- **Supplier Device Package:** U-DFN2020-6 (Type E)
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±40V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 2.5V @ 1mA