# DMP2100UFU-7
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DMP2100UFU-7
- **Manufacturer:** Diodes Incorporated
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dmp2100ufu-7
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dmp2100ufu-7#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/DM/N2/00/DMN2008LFU-7DIDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Configuration:** 2 P-Channel (Dual) Common Drain
- **Current:** 5.7A
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 20V
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 21.4nC @ 10V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 906pF @ 10V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 900mW
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 38mOhm @ 3.5A, 10V
- **Supplier Device Package:** U-DFN2030-6 (Type B)
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 1.4V @ 250µA