# DMP2004DMK-7
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DMP2004DMK-7
- **Manufacturer:** Diodes Incorporated
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dmp2004dmk-7
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dmp2004dmk-7#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/DT/10/42/DT1042-04SO-7DIDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Configuration:** 2 P-Channel (Dual)
- **Current:** 550mA
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 20V
- **FET Feature:** Logic Level Gate
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 175pF @ 16V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 500mW
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 900mOhm @ 430mA, 4.5V
- **Supplier Device Package:** SOT-26
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 1V @ 250µA