# DMP10H4D2S-7
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DMP10H4D2S-7
- **Manufacturer:** Diodes Incorporated
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dmp10h4d2s-7
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dmp10h4d2s-7#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/MM/BZ/27/MMBZ27VAL-FDIDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 270mA (Ta)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 100 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 4V, 10V
- **FET Type:** P-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 1.8 nC @ 10 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 87 pF @ 25 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 380mW (Ta)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 4.2Ohm @ 500mA, 10V
- **Supplier Device Package:** SOT-23-3
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±20V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 3V @ 250µA