# DMN3006SCA6-7
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DMN3006SCA6-7
- **Manufacturer:** Diodes Incorporated
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dmn3006sca6-7
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dmn3006sca6-7#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Configuration:** 2 N-Channel (Dual) Common Drain
- **Current:** 13A (Ta)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 30V
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 17.7nC @ 4.5V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 2235pF @ 15V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 800mW (Ta)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 5.5mOhm @ 5A, 10V
- **Supplier Device Package:** X4-DSN3519-6
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 2.2V @ 1mA