# DMN2009UCA4-7
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DMN2009UCA4-7
- **Manufacturer:** Diodes Incorporated
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dmn2009uca4-7
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dmn2009uca4-7#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10.3A (Ta)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 20V
- **FET Feature:** Standard
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 17.5nC @ 4V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 1780pF @ 10V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 900mW
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 11.9mOhm @ 2.5A, 4.5V
- **Supplier Device Package:** X4-DSN1717-4
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 1.4V @ 640µA