# DMN13M9UCA6-7
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DMN13M9UCA6-7
- **Manufacturer:** Diodes Incorporated
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dmn13m9uca6-7
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dmn13m9uca6-7#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Configuration:** 2 N-Channel (Dual)
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 56.5nC @ 4.5V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 3315pF @ 6V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 2.67W
- **Supplier Device Package:** X3-DSN3518-6
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 1.3V @ 1mA