# DMN12M8UCA10-7
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DMN12M8UCA10-7
- **Manufacturer:** Diodes Incorporated
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dmn12m8uca10-7
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dmn12m8uca10-7#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Configuration:** 2 N-Channel (Dual) Common Drain
- **Current:** 25A (Ta)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 12V
- **FET Feature:** Standard
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 36.4nC @ 4V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 2504pF @ 10V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 1.4W
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 2.8mOhm @ 6A, 4.5V
- **Supplier Device Package:** X4-DSN3015-10
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 1.4V @ 1.11mA