# DMM4P68K-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DMM4P68K-F
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dmm4p68k-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dmm4p68k-f#rfq
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.68 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 0.709" (18.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.083" (27.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 1.220" L x 0.413" W (31.00mm x 10.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 400V