# DMM4P47K-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DMM4P47K-F
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dmm4p47k-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dmm4p47k-f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/96/48/2196489-DMM2W1K-F-ND.jpg
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.47 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 0.709" (18.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.886" (22.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 400V