# DMM4P15K-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DMM4P15K-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dmm4p15k-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dmm4p15k-f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/86/62/2186621-DMM4S68K-F-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.15 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 0.551" (14.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.591" (15.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 400V