# DMM2W4P7K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DMM2W4P7K
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dmm2w4p7k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dmm2w4p7k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 4.7 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 1.024" (26.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.083" (27.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 1.220" L x 0.630" W (31.00mm x 16.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 250V