# DME6S39K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DME6S39K
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dme6s39k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dme6s39k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/51/58/2151583-338-3185-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.039 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 0.528" (13.40mm)
- **Lead Spacing:** 0.394" (10.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 630V