# DME4P56K-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DME4P56K-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dme4p56k-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dme4p56k-f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/97/87/2197870-338-3326-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.56 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 0.630" (16.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.886" (22.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 400V