# DME2W1P2K-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DME2W1P2K-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dme2w1p2k-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dme2w1p2k-f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/49/65/2149655-338-3184-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 1.2 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 0.626" (15.90mm)
- **Lead Spacing:** 0.591" (15.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.728" L x 0.315" W (18.50mm x 8.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 250V