# DME1W3P3K-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DME1W3P3K-F
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dme1w3p3k-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dme1w3p3k-f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/52/61/2152615-338-3208-ND.jpg
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 3.3 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 0.709" (18.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.591" (15.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.728" L x 0.354" W (18.50mm x 9.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 100V