# DME1W10K-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DME1W10K-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dme1w10k-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dme1w10k-f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/45/09/2145091-338-3170-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 10 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 0.886" (22.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.886" (22.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 1.024" L x 0.453" W (26.00mm x 11.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 100V