# DMC506E20R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DMC506E20R
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - Bipolar (BJT) - RF
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dmc506e20r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dmc506e20r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 15mA
- **DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:** 65 @ 1mA, 6V
- **Frequency:** 650MHz
- **Gain:** 24dB
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Noise Figure (dB Typ @ f):** 3.3dB @ 100MHz
- **Power:** 150mW
- **Supplier Device Package:** SOT-363
- **Transistor Type:** 2 NPN (Dual)
- **Voltage:** 20V