# DMC3401LDW-7-50
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DMC3401LDW-7-50
- **Manufacturer:** Diodes Incorporated
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dmc3401ldw-7-50
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dmc3401ldw-7-50#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/DR/TR/5V/DRTR5V0U4S-7DIDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Configuration:** N and P-Channel Complementary
- **Current:** 800mA (Ta), 550mA (Ta)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 30V
- **FET Feature:** Standard
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 1.2nC @ 10V, 800pC @ 10V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 50pF @ 15V, 19pF @ 15V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 290mW (Ta)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 400mOhm @ 590mA, 10V, 900mOhm @ 420mA, 10V
- **Supplier Device Package:** SOT-363
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 1.6V @ 250µA, 2.6V @ 250µA