# DMC3016LNS-13
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DMC3016LNS-13
- **Manufacturer:** Diodes Incorporated
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dmc3016lns-13
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dmc3016lns-13#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Configuration:** N and P-Channel Complementary
- **Current:** 9A (Ta), 6.8A (Ta)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 30V
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 9.5nC @ 4.5V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 1184pF @ 15V, 1188pF @ 15V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 1.3W (Ta)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 16mOhm @ 7A, 10V, 28mOhm @ 7A, 10V
- **Supplier Device Package:** PowerDI3333-8
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 2V @ 250µA