# DMC10H220LSD-13
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DMC10H220LSD-13
- **Manufacturer:** Diodes Incorporated
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dmc10h220lsd-13
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dmc10h220lsd-13#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Configuration:** N and P-Channel Complementary
- **Current:** 1.7A (Ta)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 100V
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 8.3nC @ 10V, 17.5nC @ 10V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 340pF @ 50V, 1030pF @ 50V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 1W (Ta)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 220mOhm @ 1.6A, 10V, 250mOhm @ 1A, 10V
- **Supplier Device Package:** 8-SO
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 3V @ 250µA