Part Number: DMA10IM1600UZ-TRL Manufacturer: IXYS Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Diodes - Rectifiers - Single Product URL: https://distyparts.com/product/dma10im1600uz-trl RFQ URL: https://distyparts.com/product/dma10im1600uz-trl#rfq Summary: DMA10IM1600UZ-TRL is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by IXYS and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: DMA10IM1600UZ-TRL is a diodes - rectifiers - single from IXYS. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Capacitance @ Vr, F: 4pF @ 400V, 1MHz Current: 10A Mounting Type: Surface Mount Operating Temperature: -55°C ~ 175°C Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Supplier Device Package: TO-252AA Technology: Standard Voltage: 1.26 V @ 10 A Distributor Offers: 1. MW.FEP S.p.A. | Stock: 37 | Availability: In Stock Inventory Summary: Distributor Count: 1 Total Stock: 37 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/ixys Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/diodes-rectifiers-single Canonical URL: https://distyparts.com/product/dma10im1600uz-trl