# DMA10IM1600UZ-TRL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DMA10IM1600UZ-TRL
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dma10im1600uz-trl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dma10im1600uz-trl#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Vr, F:** 4pF @ 400V, 1MHz
- **Current:** 10A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C
- **Speed:** Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-252AA
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.26 V @ 10 A