# DM74S20N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DM74S20N
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Logic
- **Subcategory:** Gates and Inverters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dm74s20n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dm74s20n#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1mA, 20mA
- **Input Logic Level:** 2V
- **Logic Type:** NAND Gate
- **Max Propagation Delay @ V, Max CL:** 8ns @ 5V, 50pF
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Circuits:** 2
- **Number of Inputs:** 4
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C
- **Supplier Device Package:** 14-MDIP
- **Voltage:** 4.75V ~ 5.25V