# DM74LS240WM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DM74LS240WM
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Logic
- **Subcategory:** Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dm74ls240wm
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dm74ls240wm#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/56/8-/11/568-11043-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 15mA, 24mA
- **Logic Type:** Buffer, Inverting
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Bits per Element:** 4
- **Number of Elements:** 2
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C
- **Output Type:** 3-State
- **Supplier Device Package:** 20-SOIC
- **Voltage:** 4.75V ~ 5.25V