# DM2200-916VM-1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DM2200-916VM-1
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Transceiver Modules and Modems
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dm2200-916vm-1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dm2200-916vm-1#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/58/41/14584127-583-1043-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Integrated, Whip
- **Current:** 5.5mA
- **Data Rate:** 9.6kbps
- **Frequency:** 916MHz
- **Modulation:** BPSK, OOK
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power:** 10dBm
- **RF Family:** General ISM < 1GHz
- **Sensitivity:** -100dBm
- **Serial Interfaces:** UART
- **Voltage:** 2.9V ~ 3.7V