# DLW5BTN142SQ2L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DLW5BTN142SQ2L
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dlw5btn142sq2l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dlw5btn142sq2l#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/0-/40/490-4017-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/0-/40/490-4017-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 1.5A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 40mOhm (Typ)
- **Filter Type:** Power, Signal Line
- **Height (Max):** 0.098" (2.50mm)
- **Impedance @ Frequency:** 1.4 kΩ @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
- **Voltage Rating:** 50V