# DLR1S47K-F+NTE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DLR1S47K-F+NTE
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dlr1s47k-f-nte
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dlr1s47k-f-nte#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.047 µF
- **Dielectric Material:** Polyester
- **Height:** 0.532" (13.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.197" (5.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.374" L x 0.197" W (9.50mm x 5.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 100V