# DLR1S22J-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DLR1S22J-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dlr1s22j-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dlr1s22j-f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/40/51/2240510-DLR1S33J-F-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.022 µF
- **Dielectric Material:** Polyester
- **Height:** 0.453" (11.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.197" (5.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.315" L x 0.157" W (8.00mm x 4.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 100V