# DLG50PS48
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DLG50PS48
- **Manufacturer:** XP Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dlg50ps48
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dlg50ps48#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/82/38/12823862-1470-1077-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CE, EN, IEC, UL
- **Current:** 1.05A
- **Efficiency:** 88%
- **Features:** OTP, OVP, SCP
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 60°C
- **Power (Watts):** 50 W
- **Size:** 6.93" L x 2.68" W x 1.54" H (176.0mm x 68.0mm x 39.0mm)
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Topology:** AC DC Converter
- **Type:** Constant Current, Voltage
- **Voltage:** 90VAC