# DLG100PS700-A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DLG100PS700-A
- **Manufacturer:** XP Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dlg100ps700-a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dlg100ps700-a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CE, UL
- **Current:** 700mA
- **Efficiency:** 91%
- **Features:** OCP, OVP, SCP
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 70°C
- **Power (Watts):** 100 W
- **Ratings:** IP67
- **Size:** 7.80" L x 2.24" W x 1.46" H (198.0mm x 57.0mm x 37.0mm)
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Topology:** AC DC Converter
- **Type:** Constant Current
- **Voltage:** 90VAC