# DLG100PS24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DLG100PS24
- **Manufacturer:** XP Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dlg100ps24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dlg100ps24#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CE, EN, IEC, UL
- **Current:** 4.2A
- **Efficiency:** 90%
- **Features:** OTP, OVP, SCP
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 70°C
- **Power (Watts):** 100 W
- **Size:** 8.74" L x 2.68" W x 1.54" H (222.0mm x 68.0mm x 39.0mm)
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Topology:** AC DC Converter
- **Type:** Constant Current, Voltage
- **Voltage:** 90VAC